Українська мова

Урок. Тема: Словосполучення та речення. 

Презентація

Урок

Тема: Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові.

Мета:

 -         застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці;

-        закріпити уміння вживати потрібні розділові знаки при прямій мові;

-        правильно будувати речення з прямою мовою;

-        розвивати образне мислення, уміння висловлювати свої думки;

-        виховувати шанобливе ставлення до батьків.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

Обладнання: підручник, презентація, смайлики,

                                                         Перебіг  уроку

І. Організація класу

Доброго дня, дорогі мої п’ятикласники. Давайте подаруємо свої посмішки однокласникам.

II. Оголошення теми та мети уроку

Учитель. Ми продовжуємо говорити з вами про пряму мову та розділові знаки в реченні із прямою мовою.

                                                                   Поважай батька й матір своїх

                                                                                                          Біблія

Прокоментуйте епіграф

А як ви думаєте, чому я обрала саме ці слова?

(У травні ми відзначаємо 2 чудових свята: 12 – День матері, 15 – Міжнародний день сім’ї, в Україні День родини  - 8 липня )

III. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.

Перевірка домашнього завдання

Учитель. Давайте перевіримо домашнє завдання.

Учитель. А чи добре ви засвоїли теоретичний матеріал, нам допоможе вияснити «Чарівний мішечок».

 Хто найсміливіший?

(запитання на смужках паперу)

Можуть стояти перед прямою мовою, після неї або в середині

IV. Лінгвістичний аналіз тексту.

Учитель. 1 завдання -лінгвістичний аналіз тексту. Прочитайте, будь ласка, завдання.

Прочитайте текст, визначте стиль, тип мовлення. Знайдіть речення з прямою мовою, прокоментуйте розділові знаки. Накресліть схеми останніх 2-хречень.

Один мандрівник проходив повз велике будівництво, на якому трудилося безліч робітників. Він зупинив чоловіка, який віз важку тачку, і запитав його: «Що ти робиш?» А той йому: «Хіба ти не бачиш? Штовхаю важку тачку, хай їй грець!» Потім мандрівник поставив те ж запитання другому робітникові, який віз таку ж тачку. «Я заробляю на хліб для сім’ї»,- з гідністю відповів той. Третій робітник на запитання мандрівника гордо відповів: «Я будую прекрасний храм!»

            - У виділених словах визначте кількість букв і звуків.

            сімя -4 б. 5 зв; запитання -9 б. 8 зв. Чому?

            - Доберіть синоніми до слова «храм»

            (святиня, церква, собор, будівля, монастир)

             Стиль – художній

            тип мовлення – розповідь

             Схеми речень: «П»,- а.    А: «П!» записати на дошці!

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Учитель. Переходимо до практичної частини.

Міні-практикум

Розставте пропущені розділові знаки і поясніть їх уживання.

1) Прислів’я вчить Без сім'ї й без роду — хоч з мосту та в воду.

 2) Народна мудрість каже Любов до батьків — основа всіх доброчинностей.

3) Діточки дружна сім'я гори зрушить завжди наголошує тато.

Учитель. Давайте перевіримо себе.

Перевір себе!

1) Прислів’я вчить: "Без сім'ї й без роду — хоч з мосту та в воду".

 2) Народна мудрість каже: "Любов до батьків — основа всіх доброчинностей".

3) Тато завжди наголошує: "Дружна сім'я гори зрушить".

4) Антуан де Сент-Екзюпері у своєму «Маленькому принці» писав: « Усі дорослі спочатку були дітьми, тільки мало хто з них про це пам’ятає».

5) «Мамо, чи всі птахи відлітають у вирій?»- запитала дівчинка.

6) «Іди, доню, - каже мати,- тебе вже зачекались».

Учитель. Настав час нашої улюбленої (всі хором) ЗАРЯДКИ!

Фізхвилинка  (Відео)

Перебудуйте подані речення з прямою мовою    на речення з непрямою мовою.

 Учитель. Але перед завданням давайте повторимо що таке непряма мова?

( непряма мова передає лише зміст чужого мовлення, без збереження форми та інтонації.)

Що відбувається із займенниками та дієслівними формами 1-ї та 2-ї особи? (Вони замінюються на 3 особу)

Речення зачитує вчитель

1.                У народі говорять: «Життя прожити – не поле перейти».

У народі кажуть, що життя прожити – не поле перейти.

2.                «Материн гнів, як весняний сніг: рясно випаде, та скоро розтане»,- казав наш дід Панас.

 Наш дід Панас казав, що материн гнів, як весняний сніг: рясно випаде, та скоро розтане.

3.                Народна мудрість учить: «Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гарненько».

Народна мудрість учить, що треба шанувати батька й неньку, тоді тобі буде скрізь гладенько.

4.                «Рано ти,- каже батько,- закінчив науку».

Батько каже, що я рано закінчив науку.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Ти - коректор

Знайдіть  помилки, виправте та проаналізуйте їх.

Учитель. Так як же правильно: помилка чи помилка? 

Я запитав: Батьку що таке людска байдужість?

Я запитав: «Батьку, що таке людська байдужість?»

1.                Мамуся взяла мій малюнок і сказала: - «Синку, усі твої малюнки чарівні дарунки».

Учитель. Чарівні чи чарівні? Знову нам допоможе підручник.

         Мамуся взяла мій малюнок і сказала:  «Синку, усі твої малюнки – чарівні дарунки».

2.                Зрадити батьківщину – зганьбити матір і батька: стверджує народна мудрість.

«Зрадити Батьківщину – зганьбити матір і батька»,-  стверджує народна мудрість.

 (Якщо слово Батьківщина вживається в патріотично-піднесеному настрої, то вживається велика буква)

3.                Вітчизну, як і батьків, на чужині незнайдеш – говорила мені бабуся.

«Вітчизну, як і батьків, на чужині не знайдеш», – говорила мені бабуся.

4.                Дзвінка наша пісня до сонечька лине : мій сонячний дім - це моя україна.

Дзвінка наша пісня до сонечка лине : «Мій сонячний дім - це моя Україна».

Останнє речення записуємо на дошці. Синтаксичний розбір

VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ,

УМІНЬ І НАВИЧОК

Творча лабораторія     

Учитель. Наступне завдання для допитливих, творчих, креативних

Що означає слово «креативний»? (здатний до творення нового, оригінальний)

За поданими картинками скласти і записати речення з прямою мовою :

1 варіант 1-3 картинки; 2 варіант - 4-6.

1.«П!» - а.   2. А: «П?»      3 «П!» - а.     4. «П?» - а.       5.«П,- а, - п». 6. «П» ,- а.

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

Учитель. Ви сьогодні молодці. Дуже добре справились із завданнями.

Ось і добігає кінця наш урок. На останок мені хочеться тільки сказати: Пам’ятайте: ваші батьки теж потребують уваги і любові.

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ  

1)                Вивчити правила

2)                За вибором:

- скласти і записати  твір-мініатюру використовуючи речення з прямою мовою «Улюблені пісні моєї мами».

Список джерел: naurok.com



Урок

Тема: "Звертання. Поширені й непоширені звертання. Розділові знаки при них"

Цілі:        поглибити знання учнів про звертання, формувати уміння й навички    

                конструювати речення зі звертаннями, правильно інтонувати та ставити  

                розділові знаки в реченнях зі звертаннями; визначати роль звертань у  

                реченні;     

                розвивати  індивідуальні здібності учнів, творчість, навички самостійної 

                роботи, співпраці в парі, зв΄язне мислення, самоосвітню компетентність, вміння  

                аналізувати, робити висновки; 

                виховувати ввічливість, повагу до України,  членів своєї родини.

Внутрішньопредметні зв’язки: українська література

·        Правопис: розділові знаки при звертанні

·        Культура мовлення: правильне інтонування речень зі звертаннями.

Соціокультурна лінія: шанобливе ставлення до близьких.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Вправа «Обмін побажаннями»(З΄ясування емоційної готовності до уроку)

ІІ.Мотиваційний етап

   Слово вчителя. Ми живемо в суспільстві, тому щодня спілкуємося з іншими людьми. Мета цього спілкування різна: обмін інформацією, новими знаннями, висловлення своїх почуттів, переживань, роздумів. Ми розповідаємо щось і запитуємо, просимо і відмовляємо, сперечаємося і промовляємо слова любові, ранимо й лікуємо словом… І при цьому постійно використовуємо звертання.

ІІІ.Цілевизначення і планування. Оголошення теми й мети уроку 

-         А зараз візьміть  долоні, які лежать у вас на парті, і запишіть, чого ви очікуєте від  сьогоднішнього уроку.

(Пишуть, 3-5 учнів зачитують вголос).

    На сьогоднішньому уроці ми закріпимо з вами знання про звертання, отримані з початкової школи, повторимо правила вживання розділових знаків при звертанні. Ви зрозумієте, яке звертання називається поширеним і непоширеним. І, звичайно, після сьогоднішнього уроку ви зможете грамотно складати й записувати речення, ускладнені звертаннями.

ІV.Опрацювання навчального матеріалу

Робота з підручником

- Давайте звіримо ваші висновки з підручником. Відкривайте українську мову, і ми опрацюємо теоретичний матеріал.

-А тепер перевіримо, чи всі зрозуміли правила:

- Де може стояти звертання в реченні?

- Яке звертання називається непоширеним?

- Поширеним?

-Якими ще бувають звертання? (Однорідними, повторюваними)

Робота з підручником

-І ми переходимо з вами до теоретичного матеріалу підручника щодо розділових знаків при звертаннях.

Робота зі схемою речень (демонстрація вчителем) (усно: до поданих схем скласти речення)

ЗВ,___________________.

________,ЗВ,_______________.

_______________________, ЗВ.

ЗВ!_____________________,

Фізкультхвилинка «П᾽ять лунатиків»

- А якби ви зустріли лунатиків на землі, що б ви їм сказали, порадили? Подумайте! Звичайно ж, потрібно, щоб у вашому реченні було звертання.

(відповіді учнів)

Завдання-вікторина

А зараз вам треба буде уроки української літератури згадати,

Бо я буду  уривки із прочитаних творів читати,

Перед вами стоятиме простеньке завдання:

Згадати назву твору,  назвати звертання.

З᾽ясувати: поширене чи непоширене воно

І пояснити розділові знаки заодно.

1.«А що, дядьку, як лучче жити: правдою чи неправдою?» 

(народна казка «Про правду та кривду»)

2.«Слухайте, любі мої, і тіштеся! Сьогодні рано Святий Миколай виліпив мене з небесної глини» (Іван Франко «Лис Микита»)

3.«Біжіть, діти, до Лісника, пищіть, шкрябайте йому у віконце, аж поки він не прокинеться» (Василь Королів-Старий «Хуха-Моховинка»)

4.«Люди добрі! Лихо в нас!

Прилетів на крилах гад

І Князівну вкрав з палат!» (Олександр Олесь «Микита Кожумяка»)

5.Про кого це звертання? « Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття»( В.Симоненко сказав про Тараса Григоровича Шевченка).

V.Узагальнення та систематизація вивченого

Творча робота в парі. Складання смс-привітання

А зараз складіть коротеньке смс-привітання,

Використовуючи слова-звертання.

Свято, з яким ви будете вітати,

Даю вам право самостійно обрати.

Попрацюйте в парі над цим завданням,

Я вам роздаю  необхідні звертання.

(Люба матусю, дорогий дідусю, рідненька бабусю, вірний друже, Максиме, рідний тату, Віро, шановна Юліє Володимирівно, люба подруго, дорога сестро,  брате Іване, друзі, подруго Тетяно, рідна матусенько)

(Н-д: Ріднесенька  бабусю! Вітаю тебе з днем народження! Бажаю міцного здоров’я, живи довго-довго! Я тебе люблю!)

VI. Рефлексивно-оцінювальний етап

1.Гра «Впіймай правильну відповідь»

(якщо так – хлопають, ні – топають і говорять правильну відповідь)

1.     Звертання бувають поширеними? ( Так).

2.     Звертання на письмі беремо в лапки? (Ні).

3.     Звертання називає того, до кого звертаються. (Так) .

4.     Звертання  виражається іменником у називному відмінку (Ні).

5.     Звертання може бути членом речення. (Ні).

6.     Звертання завжди стоїть на початку речення. ( Ні ).

7.     При звертанні може бути знак оклику. (Так).

8.     Звертання бувають прості й складні.(Ні)

9.     Звертання може вживатися в множині. (Так ). 

10.   Звертання  в усному мовленні виділяємо паузами (Так).

VІІ.Оцінювання учнів

VІІІ.Домашнє завдання : вивчити правила.

Список джерел: naurok.com


 

 

Диктант до Дня української писемності (09.11.2021)

для п'ятих класів

Нестор Літописець

За столом у чернечій ризі сидить мудрець. Він схилився над товстою розгорнутою книгою. Благородні риси обличчя, довга борода…

Що нам відомо про славного автора «Повісті минулих літ»? Відомо, що Нестор Літописець народився після смерті Ярослава Мудрого. Він став ченцем, але невідомо у кого навчився писати й читати. Усе життя присвятив літописанню.

Нестор вражає знанням географії світу, народних переказів, історичних дум, пісень. У своїх літописах він не оминув жодної події, нічого не додав від себе, лише розповів про те, що достаменно було відомо. Літописець подарував скарб наступним поколінням.

Є імена, що стали символами. Таким є й ім’я Нестора.

Використані джерела: https://naurok.com.ua/

Тема: Узагальнення й систематизація вивченої теми «Лексикологія»

Мета: систематизувати й узагальнити вивчене; вдосконалювати й розвивати вміння і навички, користуватися багатством української лексики; розвивати  почуття колективізму, відповідальності за спільну справу, впевненості у своїх силах; виховувати любов до рідної мови, свого народу, його традицій

Внутрішньопредметні зв'язки: культура мовлення і стилістика, граматика.

Міжпредметні зв'язки: українська література.

Тип уроку: повторення й узагальнення вивченого

Обладнання: комп′ютери, дидактичний матеріал.

Методи, форми, прийоми: наочні, cловесні, практичні, інтерактивні, бесіда, робота з роздатковим матеріалом.

 

                                                             

Мова – коштовний скарб народу!

Іван Франко

                                                     

                                                 ХІД  УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

Вступне  слово  вчителя

  Ми з вами вивчили розділ «Лексикологія». Навчилися розрізняти антоніми, синоніми, омоніми та пароніми, визначати однозначні та багатозначні слова, пряме та переносне значення слова. Сьогодні ми узагальнимо вивчене та перевіримо, як ви підготувались до контрольної роботи.

Бесіда за запитаннями (Усно):

1.     Лексикологія – це ..

2.     Лексичне значення слова – це..

3.     Чим однозначні слова відрізняються від багатозначних?

4.     Чим відрізняється пряме значення слова від переносного? Наведіть приклад.

5.     Синоніми – це…

6.     Антоніми – це… Пароніми, омоніми – це..

7.     Чим омоніми відрізняються від багатозначних слів. Наведіть приклади.

ІІІ.   ЛЕКСИЧНА РОЗМИНКА ( метод «Мозковий штурм»)

        Відгадайте  загадки:

·                        Я у дверях, у замку, я і в нотному рядку;

      Можу гайку загвинтити і у вирій полетіти,

      Телеграму передати, таємницю розгадати. (Ключ)

·                        Яку частину слова можна у землі знайти? (Корінь)

·                        Зрізаю я траву, колосся, в дівчат я сплетена в волосся.

      А ще я суші довга стрічка, що забігає в море, річку. (Коса)

Давайте згадаємо, як називаються ці слова. Омоніми – це…

IV. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ

Творче  завдання

Складіть 2 речення зі словами так, щоб ці слова були омонімами:

                          1 команда                     2 команда                       

                          Ніс, ніс                          Бал, бал                          

 

Розмежуйте багатозначні словосполучення та омонімічні.

М’який характер – м’яке хутро, свіжа постіль – свіжий хліб, край столі – рідний край, люба матуся – дівчинка Люба, рідна земля – планета Земля, кулькова ручка – дверна ручка, козацький оселедець – смачний оселедець, залізний характер – залізна деталь, меблевий склад – наголошений склад, крила хоробрості – голубині крила, високий бал – віденський бал.

►  Визначте, яке слово зайве. Чому? Доберіть до слова, що є третім зайвим, антонім.

Картка №2

День, ніч, ранок.

Веселий, швидкий, сумний.

Казати, мовчати, стояти.

Любити, ненавидіти, радіти. 

Чужий, рідний, близький

Добро, зло, радість.

Працьовитий, ледачий, корисний.

Радість, печаль, щастя.

Байдикувати, працювати, говорити.

 

 Випишіть із прислів'їв антоніми

Вчення світ, а невчення — тьма. 2. Як є початок, то буде й кінець. 3. Правда кривду переважить. 4. Взимку сонце так сміється, що вікна плачуть. 5. М'яко стелить, та твердо спати.

Фізкультхвилинка

1.     Трава низенька-низенька, ( Всі присіли)

2.     Дерева високі-високі.(Піднімають руки вгору)

3.     Вітер дерева колише-гойдає(Обертаються)

4.     То вліво, то вправо нахиляє (Нахил вправо, вліво)

5.     То вгору, то назад, (Потягуються вгору, назад)

6.     То вниз нагинає. (Нагинаються вперед)

7.     Птахи летять – відлітають, (Махають руками)

8.     А учні тихенько за парти сідають.(Всі сідають)

 

Проба пера

 Виберіть з дужок синонімічні слова, щоб вони у вірші римувалися. Спишіть, розкриваючи дужки.

Як виросту, збудую (дім, хату, будиночок),

На хаті колесо (прикріплю, приладнаю, приб'ю),

А там я поселю (крилату, летючу),

Лелечу, клекітну (пару, сім'ю, родину).

Нехай розводиться, (селиться, гніздиться).

По всіх деревах і (будинках, хатах, оселях),

Нехай мені щоночі (здається, сниться, вживається).

Що я літаю наче (птиця, птах).

Виправте лексичні помилки, підібравши правильні пароніми.

Воєнна дисципліна –

Музикальний інструмент –

Людяний майдан –

Будівничий майданчик –

Ефективний одяг –

Корисливий довідник –

Громадянський транспорт –

Лікарняний халат -

 

Робота з роздатковим матеріалом!!!

V. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ЗМАГАННЯ

 Оцінювання роботи учнів.

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

► Учитель читає вірші, учні називають, про що (антоніми, синоніми, омоніми).

Три брати жили на світі, Був один з них працьовитий. Ну, а другий хвальковитий. Третій був ледачий дуже. Слухай казку про них, друже. День і ніч брати сварились І ніколи не мирились. Все, що перший будував, Другий миттю руйнував. Той мовчить, а той кричить, Той хоробрий і правдивий. Той брехливий, полохливий. Дуже горді й незалежні. Абсолютно протилежні. У мові вони живуть, їх... (антонімами) звуть.

Хто порівнятися може зі мною: Я і прекрасний, чарівний, казковий. Роблю все скоро, швидко, раптово. Є в мене хата, будинок і дім І звуть мене... (синонім).

Розрізняти нас не кожен може — Звуки всі і наголос в нас той же, А приглянься: як поміж братами, Є відмінність і між нами. (Омоніми)

Рефлексія

На уроці я:

Повторив та узагальнив...

Зрозумів...

Що сподобалось або ні…

 

 

 

 

VІІ. Домашнє  завдання.

Підготуватись до контрольної роботи, виконати вправу 131.

Використані джерела:

1. https://naurok.com.ua/


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Зарубіжна література

Головна сторінка

Українська література